23. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Ćwiczenie „Tactical Weapon Meet 2017”
19.06.2017
W dniach 07-16 czerwca 2017 roku żołnierze z naszej bazy po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu „TWP”.

Trzy samoloty bojowe MiG-29M oraz 30 osobowy wydzielony komponent z 23.BLT wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Tactical Weapon Meet”. Wydarzenie to miało miejsce w belgijskiej bazie lotniczej w pobliżu miejscowości Florennes. Dawniej baza ta była NATO-wskim ośrodkiem szkoleniowym „Tactical Leadership Programme”, a obecnie jest miejscem stacjonowania eskadr F-16 oraz bezpilotowych statków powietrznych. Uczestnikami ćwiczenia, poza Polakami, byli: Belgowie, Hiszpanie, Włosi, Brytyjczycy, Grecy a także Niemcy operujący z własnych lotnisk. Różnorodność samolotów uwidaczniała postęp technologiczny ostatnich lat. Można było zobaczyć leciwe choć zmodernizowane F-4 Phantom, szkolno-bojowe Hawki, F-16, nasze MiGi-29 oraz najnowocześniejsze EF-2000 Eurofighter Typhoon.    
Głównymi zadaniami ćwiczeń było przygotowanie szczególnie młodych pilotów do prowadzenia walk powietrznych, współpracy w powietrzu z samolotami sprzymierzonych, a także najtrudniejsze misje z zakresu Combat SAR i współpracy z kontrolerami naziemnymi (tzw. JTAC) w ramach misji bezpośredniego wsparcia działań na ziemi (tzw. CAS).
Polskie MiG-i wraz z brytyjskimi Hawkami pełniły rolę sił agresora (Red Forces), a zadaniem pozostałych nacji było odpowiednie zaplanowanie i wykonanie tak skomplikowanych misji. Było to niezwykłe doświadczenie zarówno dla pilotów zachodnich szczególnie tych, którzy po raz pierwszy mieli kontakt w powietrzu z samolotami MiG-29, jak i pilotów naszej bazy, szczególnie w konfrontacji z najbardziej zaawansowanymi instruktorami poszczególnych sił powietrznych. Dodatkowym pozytywnym aspektem było zdobycie kolejnych doświadczeń w organizacji przerzutu dużej ilości sprzętu, personelu, a także współpraca pod względem inżynieryjno-lotniczym i logistycznym z innymi nacjami.
Samoloty z naszej bazy jak zwykle stanowiły dużą atrakcję ćwiczeń, co było szczególnie widoczne podczas ostatniego dnia w trakcie uroczystości z okazji podsumowania ćwiczeń i rocznicy 100-lecia bazującej we Florennes belgijskiej 1. eskadry lotnictwa taktycznego. W trakcie foto-day setki gości, uczestników i miłośników lotnictwa miało możliwość obejrzeć samoloty na przygotowanej wystawie statycznej. W ramach kontaktów z poszczególnymi uczestnikami ćwiczeń można było wymienić doświadczenia, dowiedzieć się o pracy, sprzęcie użytkowanym przez sojuszników, a co z tym jest też związane podnieść swoje umiejętności językowe.


zdjęcia: mjr Arkadiusz NAWROT
Galeria>>>

mjr Marcin BORUTA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych