23. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Nowy symulator
22.06.2016
Od 1989 roku w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego funkcjonował symulator lotu pod nazwą Kabina Treningowo – Symulacyjna KTS-21.

W dniu 22 czerwca 2016 roku w naszej jednostce nastąpił swoisty przeskok technologiczny, gdyż od tego dnia posiadamy najnowocześniejszy w kraju symulator lotu samolotu MiG-29.
     Uroczystość otwarcia rozpoczął Dowódca 23. BLT płk dypl. pil. Maciej TRELKA, który podkreślił wagę posiadania tak nowoczesnego i zaawansowanego urządzenia szkoleniowego. Po okolicznościowych przemówieniach dokonano oficjalnego przecięcia wstęgi, a następnie ks. mjr Karol SKOPIŃSKI poświęcił kabinę symulatora. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz możliwości wykorzystania kabiny w różnych sytuacjach podczas szkolenia lotniczego.
     Urządzenie przeznaczone jest do wsparcia procesu szkolenia pilotów oraz personelu Służby Inżynieryjno – Lotniczej (SIL) obsługujących znajdujące się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej samoloty MiG-29 w wielu zakresach. Najważniejsze z nich to: nauka i trening procedur użytkowania przez załogę samolotu znajdujących się w kabinie urządzeń pokładowych, nauka i trening wykonywania lotów dziennych i nocnych w różnych warunkach atmosferycznych, nauka i trening procedur awaryjnych oraz szkolenie personelu SIL w zakresie działania systemów pokładowych w kabinie.
     W skład zasadniczych elementów symulatora wchodzą: replika kabiny samolotu MiG-29, sferyczny ekran projekcyjny, projektory systemu wizualizacji oraz stanowisko instruktora, które zapewnia kontrolę działania systemu, wprowadzanie i kontrolę realizowanego zadania, sterowanie i wykonywanie lotu samolotem oraz komunikację            z pilotem.
   
Galeria>>>
st. chor. szt. Tomasz Gackowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych